Sausai vytinti kumpiai buvo daugelio civilizacijų vienas pagrindinių maisto produktų. Iki atsirandant atšaldymui, tai buvo pagrindinis būdas išlaikyti mėsą ilgesniam vartojimui. Garsūs žinomi vytinti produktai Ispanijoje yra mojama (sausai vytintas tunas), Jamón Serrano (kalnų kumpis) ir Jamón Ibérico (Ispanijos juodasis kumpis).
Pristatome vienus žinomiausių Europos kumpius. Jie atspindi senovines Europos šalių tradicijas. Toliau atsitiktine tvarka pateikiame kai kuriuos žinomiausius produktus:
Alentejo kumpis yra Ibérico stiliaus portugališkas produktas. Jis panašus į Ispanijos Ibérico kumpį, tačiau kiek mažesnis. Veislės yra glaudžiai susiję, o kiaulės auginamos panašios į Ispanijos Portugalijos Dehesoje. Atviros miškelių ganyklos su akmeninių ir kamštinių ąžuolų gilėmis yra pagrindinės šį kumpį formuojančios dedamosios.
Ardėnų (Ardennes) kumpis yra ore sausai vytintas sūdytas nevirtas kumpis iš Belgijos, kuris serviruojant plonai supjaustomas ir savo išvaizda bei skoniu kiek primena itališką „prosciutto“. Storiau supjaustytus gabaliukus galima pakepti keptuvėje.
Ammerland yra šlapio vytinimo bekaulis kumpis iš Vokietijos, kuris šaltai rūkomas su buko mediena ir kadagio uogomis.
Bigorre kumpis yra gaminamas iš laisvai ganomi Gaskonijos juodųjų kiaulių, Ibérico veislės, auginamų Pirėnų kalnuose Prancūzijoje.
Black Forest (juodojo miško) yra šlapias vokiško stiliaus kumpis, kuris gaminamas tik iš viršutinės ir apatinės kumpio dalies. Jis rūkomas ant eglišakių ir pušų šakų ir padengiamas jaučio krauju, tokiu būdu suformuojant juodą paviršių. Labai liesas ir švelnus, dažnai pjaustomas plonai ir naudojamas gaminti sumuštiniams.
Jambon cru (neapdorotas kumpis) arba Jambon du pays (vietinis kumpis) yra bendriniai prancūziškų kumpių iš Elzaso ir Vandėjos pavadinimai.
Jambon sec (sausai vytintas kumpis) yra bendrinis prancūziškų kumpių, atitinkančių svorio ir bent trijų mėn. vytinimo laiko, pavadinimas. Į šią kategoriją patenka kumpiai iš Ardėnų, Overnė, Bayonne, Lakono, Najac ir Savojos.
Prosciutto di Parma yra tikras prosciutto (itališkai – kumpis), puikus itališkas kumpis iš šiaurės Italijos Parmos regiono, to paties, kuriame gaminamas Parmezano sūris. Specialios kaštonų ir išrūgų, gaunamų sūrio gaminimo procese, dietos pasėkoje gaunama išskirtinė kiaulių mėsos kokybė. Parmos kumpiai yra prieskoninami, sūdomi ir vytinami ore, bet nerūkomi. Jų mėsa yra rožiniai ruda, tvirta ir tanki. Prieš vytinimą Parmos kumpiai yra padengiami riebalais ir vytinami 10-12 mėnesių, ko pasėkoje gaunamas aromatingas, glotnios struktūros lengvai sūdytas kumpis.
Prosciutto di San Daniele yra gitaros formos itališkas kumpis, gaminamas San Danielėje – vaizdingame kaimelyje, kuriame gyvena vos 8000 gyventojų, šiaurės rytų Italijoje, tarp Alpių kalnų ir Adrijos jūros. Čia sausą klimatą keičia drėgnas, ko pasėkoje kumpis įgauna saldžiai sūrų skonį ir beveik kreminę tekstūrą. Vytinamas mažiausiai 12 mėn.
Vestfalijos (Westphalia) kumpis yra gurmaniškas bekaulis kumpis, pagamintas iš Vokietijos Vestfalijos miškų gilėmis mintančių kiaulių. Kumpis yra vytinamas ir vėliau lėtai rūkomas buko medienos ir kadagių šakelių dūmuose. Kiaulių mitybos, vytinimo ir rūkymo pasėkoje gaunamas tamsiai rudas, labai tankus kumpis su išskirtinu lengvo dūmo skoniu.
Jorko (York) kumpis yra pagrindinis angliškas kumpis. Sausai vytinamas ir brandinamas mažiausiai dešimt savaičių, kumpis įgauna nuostabiai gilų skonį ir pakankamai tvirtą bet sultingą tekstūrą. Šis švelniai priskonintas kumpis yra šviesiai rožinės spalvos ir yra itin mėgstamas ispaniškuose Tapas baruose. Anglijoje kumpis tradiciškai pateikiamas su Madeiros padažu.